Будуємо дім

Візит до архітектора 


 Рано чи пізно кожен замислюється про будівництво власного будинку. Багатьох лякає цей важкий та тривалий процес. Якщо Ви наважились то програма "Будуємо дім" для Вас.

 На протязі 26 передач експерти і спеціалісти познайомлять Вас з особливостями технологічних процесів на різних етапах будівництва: від нульового циклу до здачі дому "під ключ".

 З чого потрібно починати якщо до Вас прийшла ідея побудувати власний будинок? 

1. Вибір ділянки. Обирати ділянку для будівництва бажано в парі з архітектором. Навіть якщо у Вас вже є ділянка - краще проконсультуватись з архітектором про розміщення будівлі. 

 У архітектора є досвід та розуміння де краще, де гірше будувати будинок. Архітектор може оцінити якість ділянки. Майбутньому власнику дому як інвестору важливо не лише сам будинок, а й ділянка котру він обирає. 

 Проживаючи у власному будинку - Ви проживаєте на всій території власної ділянки. Важливо оточення ділянки, та її особливості, що на ділянці проростає, який відкривається обрій. 

2. Бюджет. Вже минув час коли люди брались будувати величні замки, і зрозумівши що гроші у них закінчились - залишали будівництво на пів дорозі. Зараз люди більш ретельно рахують свої гроші, намагаються спочатку зрозуміти скільки це для них коштуватиме.

В архітектурному бюро можуть дати фахову консультацію скільки коштуватиме будівництво обраного чи індивідуального проекту, де можна придбати економічний варіант збірний дім.

 У більшості людей існують іллюзії що вже вони побудуть дім дешевше за всіх інших. Потрібно чітко усвідомлювати, що на ринку існують конкретна середня ціна на квадратний метр будівництва. Зупинившись на певному метражі - повинна бути готовність оплатити суму, не варто сподіватись на дешевше.

 Приступаючи до будівництва - визначте котру суму маєте у своєму розпорядженні, що буде визначальним фактором у подальшому плануванні. 

3. Призначення дому. Функціональне призначення дому особливо важливе: або це дача, або це дім для постійного проживання. 

 Якщо це дача, коли відвідуєте дім час від часу, або на літо - то краще матеріалу за дерево не знайти. Стіни не псуватимуться від тривалої відсутності опалення, не потребують оновлення оздоблювання. Класичний дім з колод в цьому випадку просто ідеальний. 

 Дім для постійного проживання теж може бути з дерева, що має достатньо однозначних переваг: екологічність - добре дихається, зазвичай приємно перебувати в такому будинку. Брусований дім має певні особливості побудови: ви ніколи не позбавитесь вигляду колоди. Обшивати такий дім, з огляду на переваги дерева - нонсенс. Якщо потребуєте гладку стіни то дім може бути: каркасний, панельний, камінний. 


 З огляду на розрахунок бюджету, визначтесь що Ви бажаєте отримати. Інвестуючи гроші в дім повинні розуміти що можливо прийде час коли дім потрібно буде продати. Вкладаючи великі гроші маєте розуміти що це коштувати на вторинному ринку. Камінні дома на вторинному ринку завше ціняться дорожче чим каркасні.

4. Індивідуальний проект.  Втілення власного проекту потребує тривалих розмов про образ життя сім'ї, дітей, хобі, чи потрібен більярд, басейн і т.д. Архітектор мов сімейний лікар повинен зрозуміти психологію сім'ї, як вона живе, як взаємодіє між собою щоб зробити проект саме для цієї людини, щоб йому було виключно комфортно проживати в цьому домі.

 Дім повинен бути органічно вписаний в ділянку. Якщо сусідні ділянки не представляють жодного інтересу як вигляд у вікно то можливо розглянути варіант коли вікна будинку будуть більше сфокусовані на внутрішню ділянку.

5. Типовий проект. Розгляд індивідуального проекту дорожче від типового проекту. Типовий проект зручний коли людина не бажає чекати, бо втілення індивідуального проекту займає час. Або, людині може бути достатньо рішення типового проекту.

 На сьогодні існує дуже велика кількість пропозицій по типовим проектам. Зазвичай це повністю готові до будівництва та цікаві по реалізації проекти. Декотрі з них були індивідуальними проектами. Більша частина завчасно розроблена як типовий проект.

 Як правило, типовий проект розробляють з урахуванням потреб людини, що добре вивчається архітектурою.

 Де можна ознайомитись з типовими проектами? В інтернеті є сайти присвячені типовим проектам, в магазинах маса каталогів. У архітекторів може бути власна колекція типових проектів. Існують спеціалізовані дилери про продажі проектів.

 В чому перевага типових проектів? За ними неодноразово будувались будинки, часто проекти виправляються й вдосконалюються. Враховується недоліки при побудові. Проект перевірений на практиці і замовник бачить результат одразу, Ви не чекаєте поки архітектор намалює ескізи що можуть й не сподобатись.

 З готовим проектом  Ви направляєтесь у будь-яку будівельну фірму що готова його реалізувати.

6. Документація. Проект це велика тека з кресленнями, в котрому розраховані фундамент, стіни, перекриття, конструкція покрівлі, специфікацій по котрих будівельник замовлятиме матеріали і т.п.

 Маючи на руках проект будівельник може розрахувати й надати Вам точний кошторис матеріалів і будівництва загалом.

7. Дозвіл на будівництво. Ви повинні отримувати його в адміністрації поселення коли у Вас на руках буде проект будівництва, кадастровий план ділянки і ген-план на котрому вже конкретно зазначений дім.

8. Будуємо самі. Якщо є ділянка, типовий проект на руках, Ви можете зекономити на матеріалах - замість камінного побудувати каркасний дім. Можна зекономити на будівництві якщо частину обов'язків робочих та прорабу взяти на себе.

 Найдешевші на сьогодні домівки - каркасні. Дома з дерев'яного каркасу апріорі не дуже довговічна будова. Металічний каркас прослужить довше. Якщо бажаєте передати дім у спадок, то варто розглядати довговічні матеріали типу цегли, бетону.

 Буває, люди не довіряють прорабам і хочуть самостійно займатись будівництвом, аби виключити розкрадання. Такий шлях дуже небезпечний. Особливо якщо Ви не вмієте читати креслення. Поринувши в процес будівництва Вам доведеться забути сім'ю, роботу. Може бути озлоблення на дім, бажання як найшвидше закінчити проект.

 Без освіти та досвіду будівництва - велика ймовірність помилок, доведеться додатково відшкодовувати матеріал. Фахові будівельники зазвичай мають знижки на матеріали. Самостійники купують більше чим потрібно матеріалу, і не той що потрібно.

 Зазвичай будівництво с професіоналами обійдеться дешевше власних спроб. Навіть якщо будівництво пройшло вдало й дешевше, не факт що дім простоїть довго. Зараз майже ніхто самостійно не будує.

 Частіше всього помиляються на фундаментах. Якщо тріснув фундамент - пошкоджується все наступне: стіни, дах. Фундамент - основа дому, потрібно його робити професіонально. Побутує хибний міф що коли дати фундаменту зиму простояти, і якщо все буде добре - то значить фундамент добрий. Краще зробити грамотно фундамент, котрому відстоюватись не потрібно.

9. Обираємо будівельника. Є три шляхи після того як людина отримала на руки готовий проект. Намагаються самостійно наймати бригаду узбеків, таджиків, білорусів... і самі стаючи прорабами. Другий спосіб - найняти прораба, котрий найме бригаду. Третій спосіб - найняти будівельну фірму.

 Як обрати цих професіоналів? Самий надійний спосіб базується на рекомендації знайомих котрі вже з ними будували. Якщо у Вас нема таких рекомендацій то потрібно спілкуватись з різними будівельниками, їздити на їх будівельні майданчики, оглядати те що ними вже реально побудовано, як у них організований будівельний майданчик. Дивитись на ту якість з котрою вони працюють.

10. Контроль об'єкту. Якщо Ви купуєте готовий проект, то зазвичай у ньому всі підводні камні ліквідовані, і грамотний будівельник зведе по ньому Ваш дім. Можна запрошувати архітектора для разових консультацій, що би він допоміг з вибором оздоблюваних матеріалів, аби дім дивився більш гармонічно: добрати черепицю, колір оздоблюваної цегли. В такому випадку, цілком на весь етап будови немає сенсу запрошувати архітектора.

 Якщо Ви будуєте складний дім по індивідуальному проекту то дуже бажано наявність авторського нагляду на майданчику постійно. Аби архітектор постійно відслідковув хід будівництва і приймав оперативні рішення.

 Зараз проходить той час коли люди будували власні будинки взагалі без проекту і отримували дикі результати що не влаштовували нікого. Такі будинки не можливо було продати. Краще звернутись до архітектора за фаховою консультацією.

 Підсумок

 1. Маючи наміри до будівництва ообираєте належну ділянку землі.
 2. Вирішуєте для чого потрібен дім. Як дача ні літо, чи Ви будете в ньому цілий рік.
 3. Визначаєтесь з коштом на будівництво.
 4. Виходячи з ділянки, призначення дому чи засобів - визначаєте матеріал дому: каркас, дерево, чи камінь.
 5. Визначаєте проект. Можете бути індивідуальним, тоді архітектор стає першим другом сім'ї, щоб визначити Ваші звички, смаки та переваги. Або Ви просто користуєтесь готовим типовим проектом.
 6. Маючи на руках проект Ви отримуєте і місцевої влади дозвіл на будову.
 7.  Обираєте будівельників. Це може бути спеціалізована фірма, прораб, чи прорабом можете стати Ви самі і при цьому будівельні помилки берете на себе.  

 Прийміть рішення, повірте в це і дійте.


Консультації геологів 


Ви наважились будувати дім. Ви вже зустрілись з архітектором, визначились з проектом. Паралельно з цим варто визначити геотехнічні умови своєї ділянки, майбутнього будівельного майданчика. Тому, Ваш наступний крок це відвідання геологів та геодезистів.

 Літо та осінь найгарячіша для геодезистів пора. Геологів запрошують проводити дослідження на найрізноманітніші ділянки для індивідуального, колективного і промислового будівництва.

 Побудує думка що геологічні дослідження замовляють лише люди забезпеченні і роботи ці взагалі не обов'язкові. Та насправді, практика доводить, що для будівництва економ-класу геологічні роботи потрібні не менше. Краще один раз вияснити про ґрунт і котрий фундамент потрібні під Ваш дім чим пізніше виправляти перекошені та надтріснуті стіни через те що фундамент був закладений неправильно. Щоби цього невтішного досвіду у Вас не було варто звернутись до інженерів-геологів і дізнатись все про типи грунту на Вашій ділянці.

 Для того щоби попередити осідання дому геодезисту достатньо пробурити одну-дві свердловини: прояснивши геологічний розріз ділянки, визначити рівень ґрунтових вод. Виходячи з цих даних можна правильно визначити тип фундаменту.

 Фундамент

 Інколи, Ваше бажання побудувати великий дім з підземним гаражем або басейном можуть не збігатись з можливостями. Інженерні дослідження дозволять чітко визначити котрий тип фундаменту буде доречний для Вашої будови. При різні геологічних ситуаціях рекомендовані різні типи фундаменту.

Якщо це плинно-пластичні ґрунти - це може бути плитний фундамент. Якщо туго-пластичний, твердий та напівтверді грунти то геодезисти можуть запроектувати стрічковий фундамент чи стовпчастий, що позначиться на ціні в сторону здешевлення.

 Якщо це скельні породи, вапняк, граніти то підземне частина дому коштуватиме не малих коштів і буде не доцільною в цьому випадку.

 На ділянці можна зустрінути різноманітні піски, від великих і розвилистих до водонасиченних. В цьому випадку вибір типу фундаменту залежить від інженерних досліджень. Стрічкові та ставпчаті фундаменти можуть бути непридатними, можливо підійдуть гвинтові палі.

 У випадку торф'яних ґрунтів варто вилучити торф на глибину його залягання, засипавши його піском, як варіант використання палі гвинтової чи забивної. Проте, геодезист швидше порадить відмовитись від будівництва або придбання ділянки.

 Підсумок:

 1) Торф - найважчий для роботи ґрунт, потребує глибокого пальового фундаменту. Якщо на це нема коштів то від ділянки варто відмовитись.

 2) Тягучі глини та польові піски потребують заглиблений фундамент з гідроізоляцією.

 3) Дрібні, середні піски, тверді глини - не глибокий економічний фундамент.

 Води

 (далі буде)

 (c) Програма створена за участі архітектурного бюро "Арт-ательє": архітектор Ігор Фірсов, Яків Гуревич, Ольга Мандрикова. ЗАО "Всесвітні Російські Студії" на замовлення ЗАО "Телекомпанія "Стрім". Росія, 2009 
Мітки: Будуємо дім